Erman Ergul in actie tijdens de NBB Finals 2025 (1)

Een wedstrijd fluiten is leuk, leerzaam en een mooie uitdaging. En niemand straalt die gedachte beter uit dan Erman Ergül, één van de scheidsrechters die leiding gaf aan de NBB Finale bij mannen onder 19. Erman droeg een camera tijdens die wedstrijd en legt nu, een paar weken later, uit wat het vak zo mooi maakt.

Hoe ben je ooit begonnen met fluiten?

Ik moest bij mijn vereniging, wat nu North Side Ballers in Amsterdam is, wedstrijden fluiten. Dat vond ik een mooie uitdaging. Ik keek wel eens eredivisiewedstrijden en dacht: die wil ik wel eens meemaken. Maar als speler ging ik dat niet redden.

Ik haalde mijn BS3 licentie maar had toen – nog – geen enorme ambitie. Maar ik hoorde van verschillende kanten dat ik er wel goed in was en ik ging de mentale én fysieke uitdaging mooi vinden. Dan besef je ineens: ik kan bijdragen aan een hoger niveau basketball in Nederland.

“Het spelregelboekje lezen is belangrijk, natuurlijk, maar dat is alleen maar de basis” – Erman Ergul

Hoe zag jouw traject als scheidsrechter er tot nu toe uit?

Ik moet zeggen: je moet geluk hebben dat je de juiste mensen om je  heen hebt. Ik heb op een gegeven moment de NBB een mail gestuurd met de vraag of ik aan een begeleider kon komen. Die kwam al snel een keer kijken, ging met me in gesprek. Toen heb ik mijn ambities uitgesproken.

Ik merkte dat het echt snel ging vanaf L4. Als je een tijdje fluit en je zit in dat traject, ontmoet je elkaar elke zes weken en praat je over verschillende onderwerpen. Je leert nieuwe mensen kennen en hoort van BNXT scheidsrechters. Je komt dan bij goede toernooien, je krijgt steeds meer mensen om je heen aan wie je altijd vragen kunt stellen.

Erman Ergul in actie tijdens de NBB Finals (2)

Wat is voor jouw ontwikkeling tot nu toe het belangrijkst geweest?

Niet is zo belangrijk, als de mensen met wie jij jezelf omringt. Je collega scheidsrechters, je beoordelaars: je motiveert elkaar en maakt elkaar beter. Het spelregelboekje lezen is belangrijk, natuurlijk, maar dat is alleen maar de basis. Dat moet je doen. Maar bepaalde dingen leer je alleen maar met elkáár.

In de video spreek je uit: ik wil BNXT fluiten. Hoe ziet die weg eruit?

Heel eerlijk gezegd: dat weet ik nog niet precies. Maar ik weet wél dat je moet laten zien dat je de tijd en energie in het vak wilsteken en dat je de drive hebt om dit voor langere tijd te doen.

Als scheidsrechters heb je de beste plek op het veld. Is er één actie die je bijblijft van de afgelopen jaren?

(Na even nadenken) Er was een keer een fast break situatie en waarbij een jongen hard aankwam voor een dunk. Een andere gast gaat omhoog voor het block. Dat ging mis en er werd zó hard op die jongen gedunkt. Werkelijk iedereen ging uit zijn plaat. Dus ja… Dan sta je als scheids ook te genieten!